Aktualności


środa, Październik 26, 2016, 17:08

W tym roku Fundacja Majowe Granie bierze udział w programie „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” zorganizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca.

Celem programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” jest wsparcie procesu nauki i przekazywania młodemu pokoleniu praktycznych umiejętności w zakresie technik budowy polskich ludowych instrumentów muzycznych oraz propagowania wiedzy o ich roli w kulturze na ziemiach polskich na przestrzeni dziejów metodą bezpośredniego przekazu mistrz-uczeń.

Program wspiera kontynuację lokalnych tradycji w zakresie technik wyrobu instrumentów, wzbogaconą o wiedzę historyczną i miejscowe zwyczaje, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu muzyków oraz kapel na instrumenty związane z danym regionem.

Zapraszamy do śledzenia naszych postępów w budowie złóbcoków na facebooku

https://www.facebook.com/IMITpolska?fref=ts

MISTRZ

Andrzej Bobak Grapny

Absolwent Państwowego Liceum Plastycznego imienia Antoniego Kenara w Zakopanem na kierunku lutnictwo.
Swoje doświadczenie zawodowe przez wiele lat zdobywał w warsztatach podhalańskich lutników.
Od dwóch lat wykonuje swoje instrumenty w nowej pracowni w Kościelisku.
Andrzej specjalizuje się w budowie instrumentów smyczkowych: skrzypcach, altówkach, wiolonczelach a także złóbcokach.
Dzięki projektowi „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” z doświadczenia Mistrza skorzystają młodzi adepci sztuki lutnictwa, którzy pod czujnym okiem Mistrza będą budować złóbcoki.

 

Uczniowie

Maciek Obrochta
Moim marzeniem było zbudowanie własnych skrzypiec, dzięki Andrzejowi Bobakowi Grapnemu i Fundacji Majowe Granie udało mi się zrealizować marzenie. Mieszkamy na Podhalu a jak wiemy dawniej nie stać było górali na kupienie skrzypiec, dlatego z materiału jaki był dostępny robili złóbcoki.

Klimek Bobak Grapny
Od dziecka miałem okazje obserwować prace mojego taty w warsztacie lutniczym i zawsze bardzo mnie to fascynowało. Cieszę się ze mimo tego, że mam dopiero 15 lat wykonałem już pierwsze skrzypce a teraz zacznę robić złóbcoki.

Justyna Stopka
Do warsztatu trafiłam trochę z ciekawości a trochę z przekory – przecież nie tylko chłopaki mogą robić instrumenty! Najbardziej fascynuje mnie to, że ze zwykłego kawałka drzewa może powstać instrument i to za każdym razem inny.

Za Wikipedia:
Złóbcoki (gęśliki podhalańskie) – polski ludowy instrument muzyczny z grupy chordofonów smyczkowych. Charakterystyczne dla Podhala, występowały do XIX wieku. Nazwazłóbcoki nawiązuje do żłobienia instrumentu z jednego klocka drewna, inni wywodzą ją od łób, czyli kołyski. Miały wypukły, podłużny i wąski korpus rezonansowy rzeźbiony wraz z szyjką z jednego klocka. Posiadały 3 (później 4) struny. Grano na nich smyczkiem o łukowatym kształcie. Strojone były tak jak skrzypce, wydawały dźwięk cichy, lecz ostry i przejmujący. Tytus Chałubiński wspominając muzykę Jana Krzeptowskiego zwanego Sabałą napisał: Mimo największej biegłości grajka, niepodobna tu uniknąć nieraz skrzypienia lub dojmującego pisku[1]. Współcześni muzycy góralscy najczęściej zastępują złóbcoki skrzypcami.

 



Szkoła Mistrzów

- Budowa  złóbcoków


Warsztaty budowy

złóbcoków


Podhalańscy Muzykanci

"Majowe Granie" 2015

Podziel się informacją o naszej działalności

Copyright ©2016 Majowe Granie, All Rights Reserved. eJanosik.pl
Liczba odwiedzin: 15058
free website
built with
kopage